Çerkezköy`de Mesleki Yeterlilik Sınavları İle İlgili Bilgi Verildi

15.11.2017
3,399

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen seminere, Çerkezköy'de faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları, personel ve iş sağlığı ve güvenliği birimleri katıldı.

Seminerde Şirketimiz Genel Müdür tarafından, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve meslekl yeterlilik sınavları hakkında bilgi verildi.

HANGİ BELGELER GEÇERLİ?

TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, “Bazı belgeler mesleki yeterlilik belgesi ile eşdeğer kabul ediliyor. Örnek olarak bir Kaynakçı Ustası 4 yıllık Endüstri Meslek Lisesi metal teknolojisinden mezun veya bu alanda ustalık belgesine sahipse, bu belgeler Mesleki Yeterlilik Belgesi ile eş değer sayılıyor. Ancak bu belgeler dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından zorunluluk getirilen 81 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi aranıyor. Bu konuda zaten gerek biz, gerekse odalarımız sizlere ücretsiz rehberlik hizmeti sunuyor. Yapılacak çalışma ile çalışanların hangilerinin Mesleki Yeterlilik belgesi alıp almayacağını belirleyebiliyoruz.” dedi.

HİÇBİR MALİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOK

Mesleki Yeterlilik belgesi için yapılan müracaat ve sınav ücretleriyle ilgili de bilgi veren Baban, şuan yürürlükte olan kanuna göre sınav ücretlerinin 2017 yıl sonuna kadar tamamının geri ödendiğini hatırlattı. Baban: “Devletimiz bir yandan belgesiz çalışana yakalarsam ceza yazarım diyor, bir taraftan da işsizlik sigortasından teşvik vererek süreci destekliyor. Bu destek hem bireysel adaylar, hem de firmalar için geçerlidir. Sınavdan başarılı olunduğu taktirde, sınav ücretlerinin tamamı geri ödenmektedir." şeklinde konuştu. 

Baban, sınav ücretlerinin 2018 yılından sonra ancak yarısının ödenebileceğine de dikkat çekerek, bu yılın firmalar için aynı zamanda fırsat olduğunu vurguladı.