Gaziantep Ticaret Borsası işbirliğiyle TOBB MEYBEM mesleki yeterlilik sınavları gerçekleştirildi

27.04.2018
1,913

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) işbirliğiyle Borsa üyelerinin çalışanlarına yönelik mesleki yeterlilik sınavları gerçekleştirdi.

Gaziantep GATEM bölgesinde bulunan sınav merkezinde düzenlenen sınava, mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen Makine Bakımcılar katılım gösterdi. MEYBEM sınav değerlendiricisi tarafından gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavları, teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Uygulama sınavlara katılan adayların, mekanik bakım konusunda bilgi, beceri ve yetkinlikleri değerlendirildi. Sınavlardan başarılı olan adaylar, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanacak.

TOBB MEYBEM ile işbirliği yapan ilk Ticaret Borsası olan Gaziantep Ticaret Borsası Ynetim Kurulu Bakanı Mehmet Akıncı şunlar kaydetti: “TOBB MEYBEM ile bu alanda iş birliği protokolü imzalayan Türkiye’deki ilk borsaydık ve yaklaşık 2 ay içerisinde ikinci mesleki yeterlilik sınavımızı gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde farklı meslek gruplarında yer alan üyelerimizden gelen talepleri de değerlendirerek belgelendirme sınavlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarında bulunan toplam 81 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi almanın artık zorunlu hale geldiğini anımsatan Akıncı, söz konusu meslek gruplarında yer alan işletmelerin olası idari para cezalarıyla karşılaşmamak için çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.