Mesleki Yeterlilik Belgesi teslim töreni yapıldı

06.06.2016
10,506

Mesleki Yeterlilik Belgesi teslim töreni yapıldı 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, mesleki yeterlilik sınavında başarılı olan işçilerden beşine belgelerini düzenlenen törenle teslim etti. Sınavda başarılı olan 20 inşaat işçisinin beton ve demir işlerini nasıl yapacaklarına ilişkin teknik bilgi ve beceri kapasiteleri artırılırken iş güvenliği eğitimin de verildiğini belirten Yorgancılar, “Türkiye’de ilkleri yapan Oda olarak mesleki yeterlilik sınavlarını gerçekleştirdik, ilk belgeleri verdik” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile riskli mesleklerde yeterli olmayan kişilerin artık işyerlerinde çalışabilmelerinin söz konusu olmadığına, bu belgeye sahip olmayanları çalıştıran firmalara da ağır para cezaları uygulanacağına dikkat çeken Yorgancılar, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 40 meslekte çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar dışındaki tüm belgeler geçerliliğini yitirdi. Amaç hem işçilerin çalıştıkları işle ilgili teknik kapasitelerini artırmak hem de acılara ve ekonomimiz için büyük kayıplara neden olan iş kazalarının önüne geçmek. 23 Nisan 2015 tarihli ve 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tanınan 1 yıllık geçiş süreci 25 Mayıs 2016’da doluyor. Bu tarihten sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak. Bakanlık tarafından yapılacak denetimlerde zor durumda kalınmaması ve iş kazaları gibi istenmeyen olayların önüne geçilmesi için MYK belgelerinin ivedilikle alınması gerekiyor.”

EBSO’ nun İzmir’de Kuryap İnş. Tur. San. A.Ş. firmasında çalışan personelin katılımı ile gerçekleştirdiği sınavda başarılı olarak MYK belgelerini alan işçiler de programın kendilerine büyük katkı sağladığını, aldıkları belgelerin hem kendi geleceklerine yatırım hem de çalıştıkları işte katma değer olduğunu ifade etti.