Bartın TSO İşbirliği ile Mesleki Yeterlilik Sınavlarımız Açılıyor

06.06.2016
4,155

TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları Bartın TSO işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

TOBB bünyesinde kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ile Kalite Yönetim Temsilcisi Yasemin Sezer, Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır’ı makamında ziyaret ederek  “Çok Tehlikeli İşler” kapsamında bulunan meslekler ile ilgili açılacak kurslar hakkında istişarede bulundular.  

MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulmuş bir kurum olduğunu belirten MEYBEM A.Ş Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban; “Türkiye genelinde ISO 17024 Standardına göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek ve sınav merkezleri kurarak işletmek üzere çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, inşaat, metal ve asansör sektörlerinde, toplam 12 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisini almıştır. MEYBEM A.Ş tarafından Bartın Ticaret ve Sanyi Odamız işbirliğiyle ilimizde/ilçemizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır. Bu amaçla, TOBB tarafından MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş kurulmuş olup, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

Bartın TSO’da Sınav Ve Belgelendirme Hizmeti

Uygulamanın işverenler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini belirten Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır yaptığı açıklamada; “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlayacağı inancındayım.

Bartın TSO olarak Firmalarımızın mağdur olmamaları adına konu ile ilgili gerekli tanıtım ve bilgilendirmeyi yaparak, TOBB bünyesinde kurulan yetkilendirilmiş MEYBEM Şirketi işbirliği ile 12 meslek dalında sınav ve belgelendirme hizmeti sunacağız.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde Mayıs 2016’dan sonra kişi başına aylık 500 TL para cezası uygulanmaya başlanacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 40 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır.

MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4.

Başvurular Odamız üzerinden bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir.   ”dedi.