Gümüşhane’de Mesleki Yeterlilik Sınavları devam ediyor

01.06.2017
3,253

TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) ile Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan meslekler içerisinde yer alan Ahşap Kalıpçı (Seviye 3) , Betonarme Demircisi (Seviye 3), Duvarcı (Seviye 3) ve Sıvacı (Seviye 3) alanlarında mesleki yeterlilik sınavları düzenlendi.​

Teorik, mülakat ve uygulamalı olmak üzere 3 farklı aşamadan oluşan sınavlar sonrası başarılı olan ve mesleki açıdan yeterlilik koşullarını sağlayan katılımcılara TOBB MEYBEM tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” verilecek.

Belgeli Kişi Çalıştıran İstihdam Teşviklerinden Faydalanıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, tehlikeli sınıfta yer alan 48 meslekte “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını vurguladı. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğe aykırı davrananlara ve Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan kişilerin çalıştırması durumunda işletmelere kişi başı 500 TL ceza verilmesini öngören kanun maddesinin uygulanmaya başlandığını hatırlatan Akçay; ‘’Bu belgeyi alan kişileri çalıştıran işletmelerin ayrıca sigorta İşveren Payını da devlet karşılıyor. Devletimiz işçilerin istihdam sorunu yaşamaması için çalışırken aynı zamanda da işletmelerimizde belgeli ve eğitimli personelin istihdam edilmesi amacıyla çalışmalar yapıyor. İşletmelerimizin bu tür cezalara maruz kalmamak için tebliğ için belirlenen tarihten önce çalışanlarının gerekli yeterlilik belgelerine sahip olup olmadıklarını kontrol etmeyi unutmamalılar’’ dedi.

Sınavlar MEYBEM tarafından yapılıyor

Akçay, “İş kazalarının fazlaca görüldüğü ülkemizde, iş kazalarının önüne geçmek için en büyük önlem bu tehlikeli meslek dallarında çalışan personeli iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli seviyede bilgilendirmek, eğitmek ve bu davranışı alışkanlık haline getirebilmektir. TOBB MEYBEM tarafından gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavlarında adaylar, çalıştıkları meslek dalları kapsamında iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı kazanıyorlar. Yapılan bu belgelendirme çalışmalarının en büyük amacı da ülkemizde yaşanılan iş kazalarının önüne geçmektir.” diye konuştu.